Vorige week meldde ERM al dat de verkoop van smartphones in 10 jaar niet zo laag is geweest, maar de daling van verkopen in de afgelopen drie maanden blijkt nog veel dramatischer. Nooit eerder was de daling zo groot als in het kwartaal waarin consumenten vanwege kerst vaak wat meer geld uitgeven aan apparatuur.

In totaal verkochten fabrikanten iets meer dan 300 miljoen smartphones. Dat is zo’n 18 procent minder dan in dezelfde periode in 2021, meldt marktonderzoeker IDC. De elektronicafabrikanten zagen het ook in hun eigen bedrijfsresultaten. Zo daalde de winst van Samsung in de afgelopen tien jaar nog nooit zo snel. iPhonemaker Apple zag vorig jaar zo’n biljoen dollar aan marktwaarde verdampen. Daar staat wel tegenover dat techbedrijven hun cijfers enorm zagen stijgen tijdens de coronapandemie.
Consumenten lijken voorzichtiger met grote uitgaven en daarnaast zorgden hevige protesten bij een grote fabriek voor iPhones in de Chinese stad Zhengzhou voor vertraagde leveringen bij Apple. Ook werd er veel gestunt met grote kortingen op bestaande voorraden, meldt de marktonderzoeker. “We hebben nog nooit zo’n laag aantal leveringen gezien in het feestdagenkwartaal”, aldus onderzoekdirecteur Nabila Popal van IDC tegen persbureau ANP.



