Consumenten waren in oktober wat minder negatief dan een maand eerder, maar nog altijd ligt hun vertrouwen ver onder het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar. Dat meldt het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS).

    Het consumentenvertrouwen lag in september op -39, deze maand is dat -38. Ter vergelijking: in 2019 lag in deze maanden het vertrouwen op resepectievelijk -2 en -1. Door de coronacrisis en de oorlog in Oekraïne daalde de afgelopen jaren het vertrouwen enorm. Ook het recentelijk weer opgelaaide Israel-Palestina conflict speelt een rol in het vertrouwen.

    Het cijfer is gebaseerd op een serie deelvragen die ingaan op allerlei zaken met betrekking tot de financiële situatie van consumenten. Zo worden ze gevraagd naar hun oordeel over hun huidige financiële situatie in de afgelopen 12 maanden, hun financiële situatie in de komende 12 maanden en of ze het een gunstig moment vinden voor het doen van (grote) aankopen.

    Het vertrouwen van producenten was in oktober ook wat minder negatief dan in september. Het producentenvertrouwen lag ook onder het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar.